Купуй онлайн

Як технології вивели виробництво вівсянки на новий рівень

Втримувати лідерські позиції на ринку вівсяних пластівців Agricom Group допомагають постійні інвестиції в інновації та технологічне виробництво.

Історія української агропромислової групи Agricom Group почалася вісім років тому. Тоді в її складі були три підприємства у Луганській області і торгова марка “Добродія”. 

Дуже швидко компанія набирала обертів і за рахунок впровадження найсучасніших технологій відчутно покращувала показники діяльності. Згодом Agricom Group увійде до ТОП-5 найінноваційніших агрохолдингів України згідно рейтингу AgroHub.

Знаковим для Групи став 2016 рік. Тоді за рахунок приєднання ділянок на кордоні Рівненської та Житомирської областей її земельний банк розширився до 35 тис. га.Того ж року почалося будівництво комплексу з виготовлення пластівців із зернових культур в Чернігівській області. Саме на цьому технологічному виробництві згодом виготовлятимуть різноманітну продукцію під ТМ “Добродія” та San Grano.

“Ми вирішили стати не просто аграрною компанією, а виготовляти продукцію із високою доданою вартістю, щоб бути ближчим до українського споживача та пропонувати якісні та корисні продукти”, – пояснює виконавчий директор Agricom Group Петро Мельник.

Проєкт на $11 млн

Нове виробництво побудували на місці колишнього занедбаного комбікормового заводу в Чернігівській області. Активна фаза будівництва тривала близько року. 

Завод забезпечили інноваційним технологічним обладнанням лідера в галузі – швейцарської компанії Buhler AG. Сьогодні на повністю автоматизованому підприємстві виробничий процес обслуговує лише двоє спеціалістів. Загальний обсяг інвестицій у комплекс сягнув $11 млн.

У лютому 2018 р. завод о тримав сертифікат відповідності згідно з вимогами схеми сертифікації FSSC 22000 на систему якості та безпечності харчової продукції. Згодом були отримані сертифікати “Кошер”, “Халяль” та Organic. 

Нині на Чернігівщині локалізований повний цикл виробництва: від вирощування вівса до виготовлення пластівців та іншої продукції на його основі. Це дає змогу контролювати та забезпечувати стабільно високу якість продукції.  

Виробництво на заводі – безвідходне. Ще на етапі будівництва вирішили перейти на альтернативні джерела енергії і з часом – повністю відмовитися від використання газу. Біокотельня використовує лушпиння вівса та відходи третьої категорії із зерноочисних машин. 

На початку жовтня завод перевів сушарку елеватора на тверде паливо та відмовився від використання газу. “На наступний рік у нас запланований перший етап проєкту щодо впровадження сонячних батарей – плануємо частково замінити використання електрики сонячною енергією”, – поділилась Ірина Брославцева, директор ТОВ “Добродія Фудз”.

Сьогодні ТМ «Добродія» лідирує серед виробників вівсяних пластівців в Україні. Бренд представлений 26 товарними позиціями, серед яких: вівсяні пластівці, крупи, готові порційні страви, фудбокси. Продукція представлена у найбільших торгових мережах України та експортується до понад 30 країн світу.

“Результати роботи комплексу за три роки продемонстрували великий попит на продукцію “Добродія” і San Grano та перевершили найоптимістичніші очікування. Адже завдяки використанню інноваційних технологій в наших пластівцях зберігається 95% користі зерна. Дослідження, що були проведені провідними європейськими лабораторіями, показали, що в продукції  “Добродія” зберігається цінний комплекс макро-, мікроелементів та вітамінів”, – прокоментувала Ірина Брославцева.

Майбутні інвестиції в розвиток

Навесні 2021 р. Agricom Group оголосив нову стратегію, згідно з якою протягом наступних п´яти років у розвиток буде інвестовано понад $20 млн. За словами Петра Мельника, Група рухатиметься у напрямку розвитку виробництва та впровадження інновацій, збільшення маржинальності бізнесу та сталого розвитку.Одним із нових напрямків стане розширення присутності агрохолдингу в сегменті вівса, зокрема, через щорічне збільшення потреби у цьому продукті та зростання цін на світовому ринку.

Джерело: журнал “Влада та гроші”